Trwa ładowanie proszę czekać ...

Warszawa - co warto odwiedzić?

14 lipca 2016 0

 

Warszawa jest stolicą Polski - i jak każda stolica cieszy się choćby takimi przywilejami, jak najliczniej przyjeżdżające grono turystów. Wiele osób twierdzi jednak, że jest to miasto szare, zniszczone, brzydkie, w którym nie ma czego zwiedzać. To prawda, że w porównaniu z wieloma innymi, europejskimi stolicami i światowymi metropoliami Warszawa pozostaje daleko w tyle, jednak wiąże się to z niełatwą historią naszego kraju - Warszawa jest odbiciem jego ciągłych zniszczeń i odbudowy.

Są w niej miejsca, które warto znać - jakie? Warszawa - ciekawa stolica Warszawa jest ciekawa sama w sobie - nie tylko pod względem architektonicznym, lecz przede wszystkim historycznym. Przeszłość łączy się tu z przyszłością, tradycja z nowoczesnością, a historia i architektura wzajemnie się przenikają. Warto zacząć od samego początku - przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Uczynił to w roku 1569 (18 marca) król Polski Zygmunt III Waza. Wiemy o tym wszyscy, tylko że... z formalnego punktu widzenia to nieprawda. Król przeniósł się do Warszawy wraz ze swym dworem, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości. Warszawę ogłoszono jednak stolicą dopiero... w roku 1918, po I Wojnie Światowej, a formalne zapisy na ten temat zostały wprowadzone do Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w 1952 roku!

Już same takie ciekawostki czynią ją interesującą - a przecież to dopiero początek. Warszawa przetrwała najazdy i wojny - po zakończeniu II Wojny Światowej jej zniszczenia wynosiły około 90%. Która europejska stolica mogłaby się "pochwalić" podobnym rekordem? I która byłaby zdolna w tak szybkim czasie podnieść się z kolan i odbudować z gruzów? Dokąd pójść, co zobaczyć? W Warszawie rzecz jasna przede wszystkim należy zwiedzić Stare Miasto - w tamtej okolicy nikogo nie może zabraknąć. Stare Miasto również niemal całe leżało w gruzach - odbudowywano je pieczołowicie po wojnie, według uzgodnionych planów, na podstawie istniejących informacji. Co prawda w czasie tych przeróbek wyburzono kilka budynków z XIX i początku XX wieku, ale w ten okrutny sposób cel został osiągnięty - na Starym Mieście budowle posiadają zwarty styl XVII i XVIII-wieczny. Na Starym Mieście zwiedzamy oczywiście Zamek Królewski - udajemy się też do Barbakanu, który leży nieopodal, w niegdysiejszym pasie warszawskich murów obronnych, będąc przedbramą Bramy Nowomiejskiej Starego Miasta. Jest jeszcze kilka historycznych miejsc, których nie wolno pominąć - to przede wszystkim Łazienki Królewskie oraz Pałac w Wilanowie.

łazienki w Warszawie

Łazienki powstały w XVIII wieku na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. To zespół pałacowo-ogrodowy, w którym można naprawdę mile i interesująco spędzić czas. Amfiteatr, Pałac na Wyspie, Ogród Chiński - to tylko kilka wspaniałości, na które tam natrafimy. Możemy się przechadzać, biegać, ćwiczyć jogę, karmić karpie, posłuchać bezpłatnie (w sezonie) koncertów chopinowskich i przede wszystkim doskonale się zrelaksować. Potem zaś udać do Wilanowa, gdzie natrafimy na piękny pałacyk i równie piękny park. Pałac w Wilanowie wzniesiony został w latach 1681-1696, w stylu barokowym, dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony, słynnej Marysieńki. Przylegający do pałacyku park został zaprojektowany w stylu włoskim, z dodatkami form antycznych, renesansowych i barokowych - przechadzka po nim naprawdę koi duszę i orzeźwia. Dawne getto, dawny Jazdów Nawiązań do historii jest w Warszawie o wiele więcej - i to równie ważnych. Na przykład dawne getto warszawskie, gdzie naziści przetrzymywali Żydów w czasie okupacji. W roku 1942 większość z nich wywieźli do obozu zagłady w Treblince i zamordowali.

Po powstaniu, w roku 1943, getto zostało ostatecznie zlikwidowane - dziś jest to miejsce pamięci, gdzie można zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich. Dawny Jazdów - dzisiejszy Ujazdów - to także miejsce, gdzie można podumać, spacerując po Parku Ujazdowskim. Ciekawostką osiedla są też tak zwane domki fińskie - sprowadzone dla dawnych mieszkańców Warszawy po wojnie. Tak naprawdę w Warszawie na każdym kroku czyha na nas historia - na przykład w bramie przepięknej Kamienicy Hoserów przy ulicy Aleje Jerozolimskie 51 czeka na nas fotoplastikon. To urządzenie, będące jak gdyby pierwowzorem kina 3D - dzięki niemu można przez specjalne lunety oglądać niepowtarzalne, stereoskopowe fotografie. Nadwiślańskie bulwary i Stadion Narodowy Na wschodnim brzegu Wisły letnimi wieczorami toczy się bujne, warszawskie życie - tańce na pokładach barek, pokazy fontann, mobilne teatry, plaże - i wiele innych ciekawostek dla spragnionych wrażeń. O Centrum Nauki Kopernik chyba nie trzeba nawet wspominać - kto jeszcze tam nie był, musi pójść koniecznie. A Stadion Narodowy? Odbywają się tam nie tylko sportowe widowiska - to miejsce spotkań ludzi, które żyje przez cały rok pokazami, wystawami, koncertami. W Warszawie naprawdę jest co robić i co zobaczyć!