Trwa ładowanie proszę czekać ...

Twoje paznokcie wyglądają na zniszczone, mimo że o nie dbasz? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

15 lipca 2016 0

Kiepski wygląd włosów, czy paznokci, pomimo stosowania dobrych kosmetyków i regularnej pielęgnacji, budzi nasz niepokój. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być choroba

Włosy, paznokcie i gruczoły skórne nazywane są razem przydatkami skóry. Pełnią one w organizmie różnorodne funkcje, głównie ochronne, a dodatkowo pierwsze dwa niosą też wartość estetyczną. Nie powinien więc dziwić fakt, że kiepski wygląd włosów, czy paznokci, pomimo stosowania dobrych kosmetyków i regularnej pielęgnacji, budzi nasz niepokój. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być choroba, która, jeśli jej nie wyeliminujemy, skutecznie będzie niweczyć nasze starania o piękny wygląd. Niniejszy artykuł przedstawia najczęstsze schorzenia, które mogą objawiać się wystąpieniem zmian w paznokciach.

Jedną z najczęstszych chorób paznokci jest grzybica

Okazuje się, że grzybica paznokci jest chorobą bardzo częstą. Niektóre badania wskazują, że cierpi na nią nawet co piąty Polak. Zwykle dotyczy ona paznokci stóp, ale nie tak rzadko zajęte są też paznokcie rąk. Co ciekawe, mimo obecności na rynku coraz większej liczby preparatów dostępnych bez recepty, zachorowalność na grzybicę paznokci ciągle rośnie. Za wystąpienie grzybicy mogą być odpowiedzialne różne rodzaje grzybów, stąd też objawy tego schorzenia mogą się nieco różnić od siebie. Najczęstszym i typowym czynnikiem zakaźnym są w tym przypadku dermatofity, które atakują paznokieć od strony wolnego brzegu. Ponieważ zwykle choroba ta nie daje dolegliwości bólowych, pacjenci długo zwlekają z podjęciem leczenia. Pierwszym objawem zakażenia paznokcia dermatofitami jest zmiana jego barwy na żółtą, brązową, a niekiedy białawą. Po pewnym czasie paznokieć staje się matowy, pogrubiony i łamliwy, aż w końcu dochodzi do jego deformacji. Jeśli nie zastosujemy leczenia przeciwgrzybicznego, żadne zabiegi pielęgnacyjne nie dadzą oczekiwanych rezultatów.

Poza dermatofitami, za wywołanie grzybicy mogą być odpowiedzialne także tzw. grzyby drożdżopodobne, które w obrębie paznokcia powodują zwykle wystąpienie stanu zapalnego wału okołopaznokciowego, z towarzyszącym mu bólem i zaczerwienieniem. Sam paznokieć także zmienia swoją barwę, staje się grubszy, ulega deformacji i mogą się na nim pojawić poprzeczne bruzdy. Ostatnim rodzajem grzybów, które mogą zaatakować paznokieć są pleśnie, wywołujące chorobę najczęściej u ludzi starszych. Zwykle nie powodują one wystąpienia stanu zapalnego i bólu, a także nie prowadzą do deformacji paznokcia, a jedynie zauważyć można zmianę jego koloru na brązowy, z wystąpieniem charakterystycznych podłużnych, żółtych pasemek. Najskuteczniejszą metodą leczniczą grzybicy paznokci jest prawidłowe zdiagnozowanie choroby w badaniu mykologicznym, a następnie zastosowanie właściwego preparatu leczniczego.

Zmiany w paznokciach mogą wskazywać na chorobę ogólnoustrojową

Istnieje wiele chorób, które wśród szeregu objawów, mogą powodować różne zmiany widoczne na paznokciach. Sztandarowym przykładem takiej choroby jest łuszczyca, będąca w głównej mierze chorobą skóry, niekiedy wywołującą także zapalenie stawów i dającą charakterystyczne zmiany na płytce paznokciowej. W przebiegu łuszczycy na paznokciach pojawiają się specyficzne, punktowe wgłębienia - dołeczki, wyglądem przypominające naparstek, dlatego objaw ten został nazwany naparstkowaniem. Innym charakterystycznym objawem łuszczycy jest wystąpienie żółtawych przebarwień, wyglądających jak rozlane, pod paznokciem kropelki oleju. Niekiedy dochodzi także do pogrubienia, zmatowienia i osłabienia płytek paznokciowych, a w bardziej zaawansowanych stadiach nawet do całkowitego odklejania się paznokcia. Oczywiście łuszczyca nie jest jedyną chorobą ogólnoustrojową, w przebiegu której pojawiają się charakterystyczne zmiany na paznokciach. Do takich chorób zaliczamy także m.in.: łysienie plackowate, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, czy cały szereg chorób układu oddechowego i krążenia, powodujących przewlekłe niedokrwienie dystalnych paliczków, a objawiających się wystąpieniem tzw. palców pałeczkowatych i zaokrąglonych, zakrzywionych paznokci, określanych niekiedy mianem „szkiełka od zegarka”.

Jeśli chcemy mieć piękne paznokcie, w pierwszej kolejności powinniśmy je odpowiednio pielęgnować. Wszelkie jednak zmiany barwy, kształtu, wytrzymałości paznokci, a także pojawienie się na nich bruzd, czy podbiegnięć krwawych pod nimi, nasuwają podejrzenie istnienia jakiejś choroby i powinny skłaniać do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Trzeba bowiem pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne przyniosą pożądany efekt dopiero wtedy, kiedy będą przeprowadzone na zdrowych paznokciach.