Trwa ładowanie proszę czekać ...

Łupież nie musi być problemem

19 sierpnia 2016 0

Wielu Polaków, bez względu na płeć, przynajmniej raz w życiu stosowało specjalną kurację, której celem było skuteczne pozbycie się łupieżu. Najczęściej jednak łupież traktowany jest jako defekt kosmetyczny, z którym należy walczyć wybierając silnie działające szampony na bazie siarki. Nie zawsze taka kuracja jest w pełni skuteczna. Często bowiem łupież związany jest z występowaniem łagodnych postaci grzybicy, a oprócz leczenia objawowego również wrażliwa skóra głowy wymaga specjalnej pielęgnacji.

Czym jest łupież i jak go zwalczać

Łupież można najkrócej zdefiniować jako złuszczanie skóry głowy, którego efektem są widoczne drobne płatki skóry. U zdrowego człowieka proces ten również występuje, przy czym złuszczanie starego naskórka i pojawianie się nowego trwa około 4 tygodni. W przypadku osób z łupieżem proces ten jest bardzo dynamiczny i trwa zaledwie 1-2 tygodni. Dochodzi wtedy do złuszczania komórek w pełni nieobumarłego naskórka. Głównym sprawcą powstawania łupieżu są grzyby z rodziny Malasezzia, które są obecne na ciele człowieka. Można je znaleźć przede wszystkim w miejscach występowania gruczołów łojowych oraz m.in. na owłosionej skórze głowy. Jednak oprócz występowania grzybów do powstawania łupieżu mogą się również przyczyniać czynniki zewnętrzne (m.in. związane z nieodpowiednią pielęgnacją włosów: rzadkie stosowanie szamponu lub też jego niedokładne spłukiwanie), a także wewnętrzne (zaburzenia hormonalne czy niewłaściwa dieta, w której występują duże ilości cukrów prostych). Najczęściej kobiety i mężczyźni mają łupież zwykły, zwany też suchym, który najłatwiej jest wyleczyć wybierając specjalny szampon przeciwłupieżowy. Oprócz niego na skórze głowy może się również pojawiać łupież tłusty o żółto-zielonych łuskach, które zazwyczaj są obecne bezpośrednio na skórze ze zmianami chorobowymi. Pozostałe rodzaje łupieżu pojawiają się na skórze w wybranych miejscach na ciele. Jako schorzenie dermatologiczne nawracający łupież powinien być leczony nie tylko objawowo. Dlatego tak istotny w codziennej pielęgnacji staje się szampon do włosów Dercos od Vichy, który zwalcza najważniejszy powód łupieżu - grzyby Malassezia.

Ukojenie dla skóry i pozbycie się łupieżu

Szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej Dercos Vichy w swoim składzie ma skuteczny składnik, zwalczający grzyby, odpowiedzialne za powstawanie łupieżu oraz składnik łagodzący podrażnienia skóry głowy. Jako szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej wykorzystuje on łagodzące działanie Bisabololu, który występuje również w rumianku. To on przyspiesza gojenie mikro ran, powstających na skórze z łupieżem. Najważniejszym efektem działania szamponu jest skuteczne pozbycie się łupieżu, który nie powraca nawet przez 6 tygodni po zakończeniu kuracji przeciwłupieżowej. Szampon dla kobiet i mężczyzn do walki z grzybami wykorzystuje pirokton olaminy o działaniu przeciwzapalnym. Choć zazwyczaj kuracja przeciwłupieżowa dostosowywana jest do potrzeb konkretnej osoby, u której zdiagnozowano tę dolegliwość, to szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej Vichy należy stosować do 4 tygodni, aby całkowicie pozbyć się łupieżu oraz jednocześnie zadbać o wrażliwą skórę głowy.

Każda kuracja przeciwłupieżowa powinna być uzupełniana o stosowanie szamponów przeciwłupieżowych również po zakończeniu kuracji w celu podtrzymania jej efektów. Wówczas nie jest konieczne codzienne mycie nim włosów, wystarczy korzystać z szamponu dwa razy w tygodniu. Należy pamiętać, że łupież może się pojawiać sezonowo, głównie jesienią i zimą. Grzybami z rodziny Malassezia można się zarazić w gabinetach fryzjerskich poprzez korzystanie ze szczotek i grzebieni wspólnych dla wszystkich klientów oraz na solarium, co może mieć związek z niedokładnie przeprowadzonym procesem dezynfekcji.