Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak prawidłowo dbać o higienę po urodzeniu dziecka?

21 marca 2018 0

Przez 6 tygodni od urodzenia dziecka organizm matki odzyskuje siły i powraca do stanu sprzed ciąży (niestety rzadko dotyczy to dodatkowych ciążowych kilogramów). Połóg to czas, kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o higienę. I to nie tylko o higienę okolic intymnych.

Okres połogu a higiena

Poród to dla matki wyjątkowa chwila kończąca 9-miesięczny okres oczekiwania. Dziecko przychodzi na świat, a dla kobiety rozpoczyna się 6-tygodniowa rekonwalescencja. Okres połogu bywa jednak męczący i bolesny. Organizm pozbywa się pozostałości poporodowych, a macica obkurcza się, powracając do rozmiarów sprzed ciąży. Przez pierwsze 3-4 tygodnie kobieta wydala odchody połogowe (lochia), co przypomina przedłużającą się menstruację. Przez okres połogu goją się też rany krocza lub szwy po cesarskim cięciu. Pojawia się laktacja.

W okresie poporodowym trwającym 6 tygodni organizm kobiety jest osłabiony, a przez to podatny na różne infekcje. Dlatego zaniedbanie higieny zwiększa ryzyko chorób i u matki, i u dziecka. Szczególna higiena w połogu dotyczy nie tylko kobiety, która urodziła, ale wszystkich zajmujących się położnicą i jej noworodkiem.

Higiena w toalecie

Podczas każdej wizyty w toalecie w pierwszych tygodniach po porodzie kobieta powinna przemywać okolice intymne i dokładnie je osuszać. Żeby ograniczyć używanie papieru toaletowego, który może podrażniać bolące miejsca, poleca się spryskiwanie okolic intymnych ciepłą wodą. Następnie można je osuszyć zimnym powietrzem z suszarki do włosów.

Żeby zachować odpowiednią higienę w połogu, należy też regularnie zmieniać podkłady poporodowe (używane w pierwszych dniach po porodzie) lub podpaski. Odchody połogowe stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów, dlatego trzeba ograniczać ich kontakt z miejscami intymnymi. Podpaski powinno się więc wymieniać co 2-3 h. W żadnym przypadku w okresie połogu nie można używać tamponów. Ich stosowanie może doprowadzić do poważnego zakażenia.

Pielęgnacja rany poporodowej

Podczas porodu siłami natury może dojść do pęknięcia krocza. Czasami lekarz musi je też naciąć, jeśli kobieta ma trudności z urodzeniem dziecka. Zszyte krocze potrzebuje czasu na zagojenie i przez pewien czas jest bolesne. Świeża rana łatwo ulega też zakażeniom, jeśli zaniedbuje się higienę. Ranę poporodową należy przemywać pod prysznicem, używając łagodnych płynów do higieny intymnej. Dla złagodzenia bólu i dokładniejszego odkażenia zszytego miejsca poleca się stosowanie preparatów zawierających chlorowodorek benzydaminy. Substancja wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także działa odkażająco i znieczulająco. Prawidłowa higiena w połogu to prysznic rano i wieczorem oraz podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety - więcej informacji na stronie http://tantumrosa.pl/higiena-intymna-po-urodzeniu-dziecka/.

W przypadku cesarskiego cięcia również należy oczyszczać okolice intymne. Poranny i wieczorny prysznic powinien być jednak jak najkrótszy, żeby nie namaczać świeżej blizny.

Pielęgnacja piersi

Higiena poporodowa dotyczy nie tylko okolic intymnych. Kiedy rozpoczyna się laktacja, a maluch ssie pierś, należy również zadbać o higienę sutków. Piersi myjemy delikatnymi bezzapachowymi preparatami, które dokładnie spłukujemy. Po myciu nie smarujemy piersi i brodawek balsamami i zapachowymi olejkami. Zamiast nich do nawilżenia skóry możemy użyć oliwy z oliwek lub oleju kokosowego (unikamy smarowania brodawek sutkowych).

Jeśli używamy wkładek laktacyjnych, powinnyśmy je zmienić, kiedy są bardzo wilgotne. Mokre wkładki to ciepłe, wilgotne i słodkie środowisko idealne dla rozwoju bakterii i grzybów. W czasie karmienia nosimy przewiewne bawełniane staniki bez fiszbinów, które mogą uciskać piersi i powodować zastoje mleka. Dla własnego komfortu powinnyśmy też codziennie zmieniać biustonosz. Pozostałości mleka pozostawiają na staniku plamy i nieprzyjemny zapach.

Przed karmieniem nie musimy za każdym razem przemywać brodawki sutkowej. Wokół niej znajdują się podskórne gruczoły (gruczoły Montgomery’ego) wydzielające naturalne substancje, które oczyszczają i nawilżają brodawki i otoczkę sutków.

Jeśli karmimy maluszka po ćwiczeniach, dokładnie przemywamy piersi, żeby spłukać z nich pot i oczyścić je z bakterii.   

Kiedy odciągamy mleko laktatorem, po użyciu wypłukujemy i myjemy dokładnie każdą jego część. Jeśli tego nie zrobimy, w laktatorze namnożą się bakterie, które pogorszą jakość mleka. Sprzętu nie musimy sterylizować – wystarczy przemyć go gorącą wodą, żeby powstrzymać rozwój drobnoustrojów.

Dbanie o zdrowie i samopoczucie

Do higieny poporodowej zalicza się również odpowiednią dietę oraz aktywność. Posiłki powinny zatem obfitować w warzywa, tłuszcze nienasycone bogate w kwasy omega 3 oraz węglowodany złożone. Karmiąca mama powinna zjadać ok. 500 kcal więcej (mniej więcej tyle kalorii organizm potrzebuje na wyprodukowanie mleka). Ważne jednak, żeby nie były to puste kalorie w postaci słodyczy, białego pieczywa i produktów wysokoprzetworzonych.

W połogu nie ma przeciwskazań do uprawiania aktywności takiej jak spacery czy delikatne ćwiczenia rozciągające. Spokojna aktywność i duże dawki snu pozwalają szybciej zregenerować organizm po porodzie.

W okresie połogu o higienę powinny również zadbać wszystkie osoby odwiedzające młodą mamę i jej maluszka. Przed każdym kontaktem z noworodkiem trzeba dokładnie umyć ręce i powstrzymać się od całowania maluszka. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.boldsky.com/pregnancy-parenting/postnatal/2014/tips-for-postnatal-hygiene.html
  • https://www.romper.com/p/7-postpartum-hygiene-tips-no-one-ever-taught-you-42496
  • https://www.romper.com/p/6-breastfeeding-hygiene-tips-no-one-ever-taught-you-41859

 

Materiał zewnętrzny